TP couple

Začetki delovanja v Koreji

ZGODNJE DELOVANJE ZAKONCEV MOON V KOREJI (1920-1970)

1 Čongdžu: Rojstni kraj očeta Sun Myung Moona, 1920. Leži ob glavni cesti, povezujoči Korejo in Kitajsko. Družina očeta Moona je bila znana po svoji gostoljubnosti do vseh popotnikov, tudi do predstavnikov odporniškega gibanja, ki ga je vodil njegov stric Yun Guk Moon.

2 Tokio, Japonska: Med leti 1940-1943 je oče Moon študiral elektrotehniko na šoli, ki je spadala pod univerzo Waseda v Tokiu. V tem obdobju je bil član korejskega študentskega odporniškega gibanja in pogosto aretiran.

3 Pjongjang: Glavno mesto Severne Koreje, imenovano tudi „Jeruzalem vzhoda“ zaradi gorečnosti tamkajšnjih cerkva. Oče Moon je odšel tja poleti 1948 in tako odgovoril na božji klic po evangelizaciji severnega dela Koreje, vendar so ga kmalu aretirali.

4 Hungnam: Pomembno severnokorejsko pristaniško mesto, kraj zloglasnega koncentracijskega delovnega taborišča. Leta 1948 je bil oče Moon obsojen na pet let prisilnega dela, po prihodu vojakov OZN leta 1950 je bil osvobojen.

5 Pot na jug: Iz Hungnama se je oče Moon vrnil v Pjongjang in iskal razpršene prijatelje. Le dva z njih sta se mu pridružila na dolgi in naporni cesti v Pusan, ki je bilo edino območje, kamor komunistične sile niso vstopile. Tja so prispeli januarja 1951.

6 Pusan: Oče Moon in njegov prvi učenec Won Pil Kim sta tam živela kot begunca v bedni kolibi, postavljeni iz mešanice blata in kartonov, ki so ostali po ameriških paketih s hrano. Tu je napisal prvo verzijo Božjega principa (v korejščini Wolli Wonbon).

7 Andžu: Rojstni kraj matere Hak Ja Han Moon, 1943. Leta 1948 je prebegnila z mamo Hong Sun-e in staro mamo Džo Won-mo pred komunističnim režimom na jug.

8 Begunska pot: Mati Moon, njena mama in stara mama leta 1948 po nekajdnevnem potovanju iz Andžu ponoči prekoračijo 38. vzporednik.

9 Degu: V tem mestu je mati Moon živela s svojo družino v začetku 50-tih let. Njena mama je bila trgovka, ki je veliko časa porabila za iskanje informacij o novem prihodu odrešenika.

10 Otok Čedžu: Ta mali otok je znan po nabiralcih biserov, bil je tudi varno zatočišče pred zmedo po koncu korejske vojne. Mati Moon je tam začela leta 1953 hoditi v šolo.

11 Čunčon: Tu se je leta 1959 mati Moon začela šolati na Srednji medicinski šoli Sv. Jožefa.

12 Seul: rumen okvirček levo

12 SEUL: a. Prvi sedež gibanja v Čongpadongu, kjer sta se zakonca Moon leta 1960 poročila.

b. Most čez reko Han, nekaj dni po začetku vojne leta 1950 bombardiran, le nekaj sekund prej je po njem prešla mati Moon z materjo in staro mamo.

c. V predmestju Seula Huksokdongu je oče Moon stanoval med študijem na Trgovskem in industrijskem inštitutu Kyongsong. Zaradi domoljubnih protestov ga je japonska kolonialna policija pogosto zasliševala in mučila.

d. Univerzi Ehwa in Yonsei: Poleti 1955 se je mnogo študentov in profesorjev teh univerz pripojilo k zgodnji Združitveni cerkvi, kar je razsrdilo vodstvo univerz. Začeli so z umazano kampanjo proti Cerkvi, kar je vodilo do aretacije rev. Moona in treh njegovih učencev.

e. Zapor Sodemun: V njem so bili med japonsko okupacijo zaprti korejski domoljubi, mnogi so tam izgubili življenje. Danes je tam spominski muzej. Leta 1955 je bil rev. Moon po treh mesecih pridržanja proglašen za nedolžnega in izpuščen.

13. Inčon: Kraj znanega izkrcanja in protinapada pod vodstvom generala Douglasa McArthura, oktobra 1950, ki je prevesil ravnotežje sil v korejski vojni.

14 Demarkacijska linija po 38. vzporedniku: začrtali so jo ameriške in sovjetske sile po japonski vdaji. Po korejski vojni je postala demilitarizirana cona in še danes popolnoma razdeljuje Korejski polotok na dva dela brez kakršnihkoli povezav.

15 Čongpjong: Mednarodni sedež mirovnega gibanja zakoncev Moon. Zgrajeno leta 1971 kot preprosto izobraževalno središče in prostor za srečanja. Z leti se je širilo in danes se tam nahajajo konferenčne dvorane, osnovna in srednja šola, dvorane za molitev, teološki seminar, mednarodna bolnišnica, muzej in kongresna dvorana za 25.000 obiskovalcev.